okładka
okładka
strona główna w numerze kluby rowerowe kalendarium forum razem na rower galeria czytelników w następnym numerze archiwum o nas redakcja reklama prenumerata sieć sprzedaży partnerzy

» Jak będzie wyglądała Twoja rowerowa majówka:

skomentuj »
n.p.m.
strona główna

#1 03-09-2012 15:41:56

Guzik
Użytkownik

Polski odcinek międzynarodowego szlaku R-10

Hej
W połowie września planuję przejechać trasę ze Świnoujścia na Hel szlakiem R-10, dalej promem do Gdańska i pociągiem do domu. Macie jakieś doświadczenia na tej trasie? Czy jest dobrze oznakowana, ewentualnie z jakiej mapy korzystaliście, co ciekawego możecie polecić do zwiedzenia oprócz latarni?

#2 03-09-2012 15:54:25

erenka
Użytkownik
Od: Grodzisk Mazowiecki

Re: Polski odcinek międzynarodowego szlaku R-10

Hejo,
oznaczona w sumie nieźle (może uda mi się odszukać miejsca gdzie ja się pogubiłem, to dam znać). Co poza latarniami ?.......wszystko, piękne widoki i cudna przyroda, ja osobiście na żadnej latarni nie byłem :-), jeno na górze Rowokół, piękny widok na wydmy.

#3 04-09-2012 16:29:33

Roberto
Użytkownik
Od: Warszawa
Serwis

Guzik napisał:

Hej
W połowie września planuję przejechać trasę ze Świnoujścia na Hel szlakiem R-10, dalej promem do Gdańska i pociągiem do domu. Macie jakieś doświadczenia na tej trasie? Czy jest dobrze oznakowana, ewentualnie z jakiej mapy korzystaliście, co ciekawego możecie polecić do zwiedzenia oprócz latarni?

Latarnie to nuda a nadmorskie miejscowości strasznie komercyjne. Polecam oddalić się 20-30 km od linii brzegowej. O wiele fajniejsze są klimaty.

Pasjonat górskiej turystyki kwalifikowanej i rowerowej turystyki kwalifikowanej

#4 04-09-2012 22:23:09

Guzik
Użytkownik

erenka napisał:

Hejo,
oznaczona w sumie nieźle (może uda mi się odszukać miejsca gdzie ja się pogubiłem, to dam znać). Co poza latarniami ?.......wszystko, piękne widoki i cudna przyroda, ja osobiście na żadnej latarni nie byłem :-), jeno na górze Rowokół, piękny widok na wydmy.

Górę Rowokół na pewno odwiedzę, ciekawa propozycja. Dzięki smile

#5 04-09-2012 22:32:59

Guzik
Użytkownik

Roberto napisał:

Guzik napisał:

Hej

Latarnie to nuda a nadmorskie miejscowości strasznie komercyjne. Polecam oddalić się 20-30 km od linii brzegowej. O wiele fajniejsze są klimaty.

Latarnie to być może i nuda, ale widok z nich to już całkowicie co innego smile Z tego co się orientuję to szlak nie przebiega całkiem przy linii brzegowej, są momenty, że trzeba się trochę oddalić od morza

#6 05-09-2012 09:20:45

Roberto
Użytkownik
Serwis

Guzik napisał:

Latarnie to być może i nuda, ale widok z nich to już całkowicie co innego smile Z tego co się orientuję to szlak nie przebiega całkiem przy linii brzegowej, są momenty, że trzeba się trochę oddalić od morza

Mylisz się. Widoki wcale nie są powalające na kolana. Polska nie posiada malowniczych osad nadmorskich. Ale zawsze możesz sam się o tym przekonać.

#7 05-09-2012 19:55:51

michal.niklas
Użytkownik
Od: Goleniów

Roberto, naprawdę Ci się nie podobają latarnie? Nad naszym morzem nie mamy pięknych zamków, czy ruin. Mamy kawałek muru w Trzęsaczu, ładne plaże (o ile nie liczyć śmieci), w głębi lądu są czasem ciekawe kościółki, a latarnie ... no cóż, mi się podobają. Może ominąłem te brzydsze. Najbardziej mi się podoba latarnia w Niechorzu. Ładna, strzelista jest w Świnoujściu. Stilo i Czołpino w okolicach Słowińskiego PN też są ładne. Latarnia Kikut może nie jest piękna, ale w pięknej okolicy. Spacer w jej okolicy jesienią -- polecam. Poza sezonem część rzeczy, np. forty w Świnoujściu może być zamknięta, lub ze skromniejszą "oprawą". W wakacje, jak ludzi jest więcej w forcie obok latarni jest przykładowo pruska musztra i wystrzał z armaty. Ale i zima da się zwiedzić Fort Anioła (to na wyspie Uznam), przymierzyć sowiecki hełm i pepeszę. Ogólnie to chyba militarnie nasze wybrzeże jest obsadzone, bo poza fortami w Świnoujściu jest muzeum w Kołobrzegu, muzeum "rakietowe" koło Łeby. OK, nie każdy to lubi, ale nie jest to latarnia :-)

Co do pytania głównego, to jeździłem fragmentami R-10. Oznakowanie czasem niknie, ale "na czuja" da się jechać. Kierunek jest znany. Z map mam mapy Eko-graf i NIE polecam. Mają fatalnie zaznaczone drogi i szlaki. Za to ExpressMap wydał mapy laminowane obejmujące chyba całe wybrzeże. Nie są tanie -- ok. 20 zł za sztukę, a jest ich z 5, albo 6. Dzięki laminowaniu są bardzo żywotne. Korzystam z nich dosyć często. Szukaj "Wyspa Wolin", "Okolice Kołobrzegu", "Okolice Darłowa", "Słowiński PN". Te popularniejsze: Wyspa Wolin i Słowiński PN mają tez w ofercie inne wydawnictwa, ostatnio nabyłem "Wyspy Wolin i Uznam -- mapa rowerowa" wydawnictwa rajd i jest ok, a w empiku kosztuje 9 zł. Na mapach ExpressMap są zaznaczone ciekawe miejsca -- zabytkowe kościoły z datą wybudowania, wiatraki, czy np. "Centum atrakcji wojskowych BASTION" w Kołobrzegu. Dobre mapy samochodowe też powinny to mieć zaznaczone.

Ciekawie wygląda też seria "Polska niezwykła" wydawnictwa Demart. To połączenie mapy samochodowej (dość kiepskiej) z ciekawostkami z danego terenu (to mi odpowiada). Te ciekawostki pozwolą Ci zapoznać się z danym rejonem i może trafisz na coś, co cię szczególnie zainteresuje. Ale to duży "klocek" więc lepiej w domu to poczytać, zaznaczyć na mapie i nie brać do sakwy smile

Miłego podróżowania smile

#8 06-09-2012 09:16:21

Roberto
Użytkownik
Serwis

michal.niklas napisał:

Roberto, naprawdę Ci się nie podobają latarnie? )

Raczej tak. Głównym powodem nie jest sam monument wieży ale otoczka, która się składa z setki straganów i kilometrów płotów. Naprawdę ciężko zrobić jest zdjęcie przedstawiające caly majestat tego obiektu. Takze widok z latarni nie jest imponujący. Przeważają zwykłe sosnowe lasy, szare plaże i mało uporządkowana architektura.

Mogę się zgodzić, że latarnia w Kołobrzegu jest imponująca ale tylko z jednej strony. Pozostałe części są upstrzone bazarami.

Przypominam moją relację z nad Pomorza.

https://picasaweb.google.com/1043211462 … omorze2011

#9 10-09-2012 00:53:25

Oldbiker
Moderator

Witajcie, witaj Guzik!
W numerze 4 (z kwietnia) 2012, ukazała się relacja Jakuba Podgórnego z wyprawy rowerowej szlakiem (również R10) ze Świnoujścia na Hel.
Nie jest to może podróżowanie ze szczególnym nastawieniem na zwiedzanie wszystkich znajdujących się na trasie zabytków, ale na pewno warto do tej relacji zaglądnąć.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

#10 28-09-2012 10:53:37

Guzik
Użytkownik

Hej!
Parę dni temu zakończyłem wyprawę wzdłuż polskiego wybrzeża. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

michal.niklas - najpierw kupiłem mapę, później przeczytałem Twój wpis - faktycznie mapy Eko-graf nie są za ciekawe smile

Mogę śmiało stwierdzić, że mamy piękne wybrzeże - no może nie w sezonie smile

Pozdrawiam

#11 28-09-2012 21:26:17

erenka
Użytkownik

Guzik napisał:

Mogę śmiało stwierdzić, że mamy piękne wybrzeże - no może nie w sezonie

I tu się z kolegą w całej rozciągłości tego szlaku zgadzam!
Swoją drogą, gratuluję wyprawy.

Pozdrawiam,
erenka

#12 18-01-2013 12:16:56

Lutek
Użytkownik

Witam!

Chętnie podzielę się wrażeniami z zeszłorocznej rodzinnej eskapady szlakiem R10 od Świnoujścia do Helu. To była nasza pierwsza wielodniowa wyprawa ze sakwami i namiotem. Było super! Polecam trasę wszystkim nowicjuszom. Uważam, że latarnie są ciekawe - każda inna, każda inaczej położona, każda ma własną historię. Założenia były takie: zobaczyć wszystkie latarnie, trzymać się szlaku R10, pobyczyć się na pięknych polskich plażach. Plan zrealizowaliśmy w 100%.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji:
https://picasaweb.google.com/1119170606 … iMorskich#

Zastanawiam się nad trasą na ten rok. Może coś polecicie na 2. rodzinną wyprawę?

Pozdrawiam

P.S. Można już bez łaski wojaków przejechać od Jarosławca do Ustki przez Wicko Morskie (nas nie puścili bo nie mieliśmy załatwionych przepustek). Oznakowanie szlaku R10 jest skrajnie różne - od bardzo dobrego (np. okolice Kołobrzegu) do beznadziejnego (np. okolice Łeby). Nawierchnia również: piach, korzenie, bagna, szutry, asfalt, pozbruk - pełen przekrój :-)

#13 18-01-2013 19:38:44

jbalon
Użytkownik

Cześć Lutek !!!  Bardzo fajne zdjęcia. Widzę, że nie tylko ja przygodę z sakwami zaczynałem na R-10. Na początek bardzo sympatyczna trasa. Z Twoich zdjęć wnioskuję, że Dębki deszczem stoją. Jak ja dojeżdżałem do Dębek to było oberwanie chmury. Na następną wyprawę polecam Mazury, Suwalszczyznę. Ja w tym roku wybieram się na wschodnią granicę od Białegostoku na południe .Powodzenia na kole !!!

#14 19-01-2013 15:21:56

kiwii
Użytkownik
Od: Chrzanów

Witam,
Powiem szczerze, że zdjęcia robią wrażenie i rozpalają chęć zobaczenia tego wszytkiego na własne oczy. Przez "Święta" postanowiłem, że nadchodzące wakacje spędzę na R-10. A dzisiejsza wizyta na forum tylko mnie w tym utwierdziła smile Oczywiście będzie to moja wielodniowa wyprawa - pierwsza w życiu smile

#15 21-01-2013 12:16:31

Oldbiker
Moderator

Witaj Lutek!
Gratuluję udanej wyprawy! smile Zobaczyłem wszystkie zdjęcia z Twojej fotorelacji i zgadzam się z pochwałami kolegów. Muszę powiedzieć, że niektóre fotki, są wprost znakomite. Świetne ujęcia!
Odnoście pytania o pomysł na wyprawę rodzinną, to polecam rozważenie edukacyjnej opcji: Szlakiem Orlich Gniazd.

Polecam z całego rowerowego serducha! smile

Pozdrawiam!

#16 21-01-2013 12:31:51

kiwii
Użytkownik
Od: Chrzanów

Witam,
Szlak Orlich Gniazd, to piękna sprawa! Odwiedziłem te miejsca samochodem i całym sumieniem polecam. Oczywiście asfaltem, to nie to samo, co po bezdrożach Jury. Dlatego w maju mam zaplanowany przejazd rowerkiem:) Lutek, ja również zachęcam, bo warto.

#17 22-01-2013 09:21:05

erenka
Użytkownik

Hejo Lutku !
Świetna fotorelacja ! Ja niestety nie mam takiego zacięcia reporterskiego ... piękne fotki.

Co do Jury, gorąco polecam !

Pozdrawiam,
erenka

#18 27-01-2013 16:31:03

Roberto
Użytkownik
Serwis

Widzę, że jesteś miłośnikiem kampingów więc nie polecam ci ani Suwalszczyzny ani ściany wschodniej bo takich luksusów tam nie doświadczysz.

#19 07-01-2014 19:45:36

Lutek
Użytkownik

Witam,
Pewnie już myślicie o tegorocznych wyprawach rowerowych, więc może kogoś zainspiruje fotorelacja z krótkiej wyprawy przez Warmię, Mazury i kawałek Suwalaszczyzny: od Gdańska do Suwałk. W tym roku miałem niestety tylko tydzień urlopu przeznaczony na "sakwy", więc ściana wschodnia musi na nas jeszcze poczekać :-) Trasa była kontynuacją zeszłorocznej wyprawy szlakiem R10, stąd wpis właśnie w tym temacie.
https://picasaweb.google.com/1119170606 … aRowerach#
Pozdrawiam bardzo!

#20 08-01-2014 00:04:51

Piotrek82Lodz
Użytkownik
Serwis

Lutek napisał:

Witam,
Pewnie już myślicie o tegorocznych wyprawach rowerowych, więc może kogoś zainspiruje fotorelacja z krótkiej wyprawy przez Warmię, Mazury i kawałek Suwalaszczyzny: od Gdańska do Suwałk. W tym roku miałem niestety tylko tydzień urlopu przeznaczony na "sakwy", więc ściana wschodnia musi na nas jeszcze poczekać :-) Trasa była kontynuacją zeszłorocznej wyprawy szlakiem R10, stąd wpis właśnie w tym temacie.
https://picasaweb.google.com/1119170606 … aRowerach#
Pozdrawiam bardzo!

wyskakuje błąd sad

#21 08-01-2014 00:16:26

Oldbiker
Moderator

Witaj Lutek!
Prawie rok temu, z prawdziwą przyjemnością oglądałem Twoją fotorelację i dzisiaj po obejrzeniu tych 322 fotek, ponownie mogę tylko pogratulować zarówno udanej wyprawy, jak i znakomitych ujęć!
Powodzenia w realizacji tegorocznych planów na ścianie wschodniej.  :-)
Pozdrawiam!

#22 09-01-2014 15:10:21

dakron
Użytkownik
Od: Zielona Góra

Hej smile
jestem pod wielkim wrażeniem zdjęć, podlinkowałam obie Twoje wyprawy mojej Ekipie, moze pojedziemy Twoim szlakiem w kolejnym sezonie 2015 bo ten rok mamy juz wypchany.
Świetna fotorelacja.
pozdrawiam
Agnieszka smile

#23 10-01-2014 13:53:00

Marko
Użytkownik
Serwis

Lutek, brawo!
To rzadkość dzisiaj tak zaszczepiać aktywność w dzieciach!
Większość jednak preferuje łatwe, egoistyczne, samotne kręcenie.
Z rodziną "zrobi się" mniej, ale dużo, dużo ciekawiej.

Serwus, Marek

#24 10-01-2014 16:32:31

Oldbiker
Moderator

Hej Marko!

Oczywiście, rodzinne rowerowanie zasługuje zawsze na słowa uznania i wsparcia. To jest poza dyskusją, natomiast nie rozumiem trochę Twojej uwagi: "Większość jednak preferuje łatwe, egoistyczne, samotne kręcenie."
Przepraszam Marko, ale niby kogo ma dotyczyć owo ŁATWE, EGOISTYCZNE SAMOTNE kręcenie?

Pozdrawiam w Nowym Roku!

#25 10-01-2014 16:51:01

Marko
Użytkownik
Serwis

Oldbikerze,
pozdrawiam w Nowym Roku!
Co do pytania, to nie miałem nic złego na myśli.
Chodzi mi o to, że innymi pobudkami kierujemy się jeżdżąc sami, w grupie, a innymi rodzinnie.
To oczywiste, że zwłaszcza w tym ostatnim wypadku trzeba więcej empatii niż samotnie, gdzie każdy sobie sterem...

Serwus, Marek

Stopka forum